Follow us on

Radim Marák o novém skladu v Prostějově: Prožíváme tak trochu déjà vu

Radim Marák o novém skladu v Prostějově: Prožíváme tak trochu déjà vu

V Prostějově jsme postavili nový moderní sklad pro zákazníka Nestlé. Stavba i tým je připraven odsud zásobovat střední Evropu a dokázali jsme to probíhající koronavirové krizi navzdory. O výzvách, příležitostech a budoucnosti se rozpovídal Radim Marák, ředitel DC Prostějov.

Zanedlouho budete otevírat nový HOPI sklad pro Nestlé, co byla největší výzva?

Upřímně? Definovat největší výzvu je poněkud problematické. Určitě musíme začít tím, že získat zákazníka formátu a velikosti NESTLÉ a přesvědčit jej k zásadní změně logistického providera je samo o sobě veliká událost, která rezonuje logistickým trhem minimálně v rámci České a Slovenské republiky. Pokračovat můžeme zajištěním samotného skladového provozu, jeho stavbu v požadovaném čase a kvalitě. Velmi významný úkol je vybudování kvalitního týmu, který bude schopen takto náročného zákazníka nejenom tzv. “nastartovat“, ale hlavně dlouhodobě uspokojovat jeho vysoké nároky na kvalitu a včasnost.

Co na novém skladu považujete za nejzajímavější? Na co se zaměstnanci můžou těšit?

Obecně se procesy ve skladech snažíme dlouhodobě především zjednodušovat, automatizovat a robotizovat. Nový provoz bude například vybaven manipulační technikou na Li-on baterie, počítáme s implementací poloautomatických linek v procesech VAS (výroba promočních balení), uvažujeme o zkušebním provozu automatického dopravníku atd. Zaměstnanci se mohou těšit na moderní pracovní prostředí, techniku a kvalitní zázemí na úrovni.

Jak se Vám daří nabírat nové zaměstnance?

Nábor je do jisté míry ovlivněn aktuálním problémem COVID-19. Situace na trhu práce je nepřehledná s mnoha riziky zcela mimo naši kontrolu a my se snažíme to zvládnout, stejně jako ostatní firmy. Musím upřímně poděkovat celému našemu personálnímu oddělení, které jede na plné obrátky, díky čemuž se nám plán náboru daří naplňovat. Prakticky je již zcela kompletní řídící a administrativní provozní tým, který se intenzivně věnuje přípravě a školení, podílí se na testech procesů atd.

Prožíváme tak trochu déjà vu. Poslední zásadní a, nutno se pochválit, velmi úspěšné rozšíření distribučního centra HOPI v Prostějově o zákazníka MONDELÉZ, tehdy pod názvem Kraft Foods, probíhalo právě před 10 lety v době nastupující ekonomické krize. Z ní vyšla HOPI CZ, stejně jako celá skupina HOPI Holding, jejíž jsme součástí, silnější a stabilnější. Dlouhodobá stabilita, kontinuita, trvalý rozvoj a z ní plynoucí elementární důvěra v zaměstnavatele je zásadní vlastnost, na kterou se rádo zapomíná především v době, kdy se daří a vše je zalité sluncem. Dobré časy ale nejsou navždy a pravidelně se střídají s těmi špatnými, jak můžeme aktuálně sledovat.

Když u Vás někdo chce pracovat, ale například nemá licenci na retrak, nebo nemá vůbec žádné zkušenosti v oblasti skladu, jak postupujete?

Pro úplné nováčky v oboru zprovozňujeme zbrusu nové školící centrum, které si můžete představit jako velkou samostatnou místnost mimo standardní sklad. Zde simulujeme, za pomoci k tomu upravené manipulační techniky, palet a regálů, kompletní proces od vykládky až po expedici tak, jak běží v reálném prostředí skladu. Toto nové tréninkové centrum nám umožňuje v bezpečném prostředí a bez zbytečného tlaku seznámit nové pracovníky se všemi aspekty nové práce. Samozřejmostí je proškolení na oprávnění k řízení manipulační techniky.

Stejně jako se nejdříve učíme chodit, abychom mohli následně běhat, není možné rovnou začít pracovat s retrakem a je nutno počítat s určitým časem na získání zkušeností v rámci všech skladových procesů a postupně si svoji odbornost zvyšovat. Přeci jenom uskladnit paletu v hodnotě několika desítek, někdy i stovek tisíc korun do regálů se zakládací výškou přes 10m chce jistou praxi.

Jak vlastně vypadá takový nábor retrakáře, jak moc je složité se k vám dostat a jak to celé probíhá?

Nejjednodušší cesta k nám vede samozřejmě přes naše personální oddělení, které může každý zájemce kontaktovat telefonicky, či emailem, kde obdrží veškeré potřebné informace včetně nabízených náborových příspěvků pro zkušené pracovníky.

Pokud se u nás rozhodne začít pracovat zkušený retrakář s praxí, pak se proces zaškolení samozřejmě velmi zjednodušuje. V podstatě jde o ověření kvalifikace praktickou zkouškou pod dohledem našich školitelů a seznámení s procesy z pohledu našeho informačního systému a používání ručních terminálů.

Když se zasníte a nahlédnete do budoucnosti HOPI za 5, 10 let, co si představíte?

Já osobně pracuji ve společnosti HOPI více než 20 roků a při ohlédnutí za těmito dvěma dekádami vidím v podstatě kontinuální rozvoj a rozšiřování.

To znamená nejpozději za dalších 5–10 let bychom měli otevírat další novou halu pro nového prestižního zákazníka.

Přidejte se k nám

Nabídka práce

všechny nabídky

Administrativní pracovník dopravy

HOPI je rodinná dynamicky se rozvíjející se společnost, která nabízí nejen kariérní růst, ale i stabilitu, kvalitu poskytovaných služeb našim zákazníkům. Jezdíme po celé Evropě, máme přes 200 vlastních vozů a stovky dalších pro nás zajišťují externí…

mzda: 30000 - 32000 Kč

více informací

Směnový mistr výroby HOPI CEE FISH HUB

Co vás čeká * Budete spolupracovat na tvorbě plánu směn výroby s ohledem na efektivitu * Plnit denní plán výroby a jeho vyhodnocení na základě pokynů vedoucího výroby * Budete zajišťovat a odpovídat za pravidelné inventury ve svěřeném úseku a za…

mzda: 35000 - 45000 Kč

více informací

Skladník/ce, Picker do skladu HOPI CEE FISH HUB

Umíte vzít za práci? Hupsněte k nám do HOPI! V HOPI děláme logistiku již mnoho let. Znají nás v celé Evropě a jsme na to hrdí. Výše odměny u nás ve skladu není zastropovaná, takže při pořádném nasazení, svědomitosti a troše cviku si vyděláte slušné…

mzda: 30000 - 40000 Kč

více informací

Proč si vybrat Hopi?

Naší předostí je vysoká orientace
na zákazníka a spokojené zaměstnance.

více o hopi
Pokrýváme celou Evropu
Stabilita, pružnost a bezpečnost v jednom
Poctivý zaměstnavatel
Kvalitní péče o zákazníka
Zvyšování efektivity
Dáváme prostor lidskému potenciálu

Společnosti,
které nám již důvěřují

Vybrané reference
P&G Tesco Lindt Ahold Haribo Tipafrost DR. Oetker Hollandia Bohemia sekt Mondelez